Alternativní a podpůrné metody komunikace u dětí s PAS se zaměřením na výměnné komunikační systémy

2 500 Kč
Skladem

🗓 Termín: 11. 6. 2025

Účastníci tohoto jednodenního semináře se seznámí s praktickými postupy, jak rozvíjet komunikační dovednosti u dětí, které nemluví, popř. jak podpůrnými metodami pozitivně ovlivnit stávající verbální schopnosti dítěte.

📜 Akreditace: MPSV ČR A2024/0126-SP/PC/PP

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Podstatná část kurzu je věnována nácviku vyjadřovacích dovedností pomocí obrázků či jiných vizuálních symbolů (na bázi výměnných systémů PECS a VOKS). Součástí kurzu jsou videoukázky, příklady z praxe i praktická cvičení. Je věnován dostatečný čas i pro dotazy účastníků. 

👥 Pro koho je kurz určen: sociální pracovníky, pracovníky v sociálních službách, pedagogické pracovníky, rodiče a další osoby, které pracují nebo pečují o děti s poruchou autistického spektra, které nemluví, popř. vokalizují, ale nedokáží řeč využít ke komunikaci s ostatními lidmi. Informace z kurzu jsou využitelné i pro práci s dospívajícími a dospělými osobami s PAS a intelektovým znevýhodněním, s přihlédnutím ke specifikům, vyplývajících z jejich věku.

 

📋 Program kurzu:

9:00 – 16:00

  • Komunikační potíže dětí s PAS, vztah alternativní komunikace a řeči.
  • Porozumění dítěte – pravidla pro komunikaci směrem k dítěti, možnosti podpory porozumění.
  • Vyjadřování dítěte – stanovení úrovně vyjadřovacích schopností a výběr vhodné alternativní komunikační metody.
  • Praktický postup nácviku komunikace na bázi metod PECS/VOKS.
  • Sestavení individuálního plánu rozvoje komunikace pro dítě.
  • Dotazy účastníků, praktické příklady.

🏠 Místo konání: Středisko vzdělávání NAUTIS, Závěrka 2369/14, 169 00 Praha 6.

👨‍🏫 Lektorské zajištění: Bc. Jan Kouřil, ředitel střediska včasné intervence

J. Kouřil

V NAUTIS, z. ú., pracuje od roku 2009, většinu času především s malými dětmi s PAS a jejich rodinami ve Středisku včasné intervence. Má zkušenosti i se staršími dětmi, dospívajícími a dospělými lidmi s PAS. Kromě přímé práce s klienty, koordinace střediska a metodických aktivit se věnuje také přednáškové činnosti. Vede semináře pro rodiče i odborníky, účastní se odborných konferencí v ČR i v zahraničí. V minulosti také působil ve Speciálně pedagogickém centru a přes deset let ve speciální škole, třídách pro děti s autismem ve věku od 6 do cca 10 let. Absolvoval bakalářský studijní program speciální pedagogiky na Univerzitě Hradec Králové. S manželkou vychová dceru a již dospělého syna s dětským autismem. Dlouholeté setkávání s autismem v mnoha podobách je pro něj nejlepší obrana před předsudky a případnou tendencí k černobílému myšlení.