Konference NAUTIS 2025
Související produkty
Detailní popis produktu
Zveme vás na jedenáctý ročník konference pořádaný Národním ústavem pro autismus, z. ú., který se uskuteční ve dnech 23.-24. října 2025 v prezenční formě.
Téma konference: Podpora pečujících o lidi s autismem (personál, sourozenci, profesionálové).
Cílem našich konferencí je poskytovat inspiraci a podporu všem, kteří se věnují náročné péči o lidi s autismem. Letošní odborná konference o autismu nabídne více než jen přednášky. Kromě prezentací odborníků z praxe vás zveme také na promítání dvou silných filmů s tematikou autismu, které otevírají důležitá témata. Po každém filmu bude následovat řízená diskuze, kde můžete sdílet své postřehy, otázky i vlastní zkušenosti. Přijďte si poslechnout různé pohledy a podělit se o svůj názor.
Naše konference se zaměřují na nejnovější poznatky a postupy v oblasti poruch autistického spektra. Přijďte se inspirovat, sdílet své zkušenosti a získat nové informace, které vám mohou pomoci v každodenní práci a péči o osoby s autismem. Vaše účast může přispět k lepšímu porozumění a péči o tuto specifickou skupinu.
Konferenční poplatek
zahrnuje vstup na dvoudenní akci včetně občerstvení (oběd první den konference) a nápojů (přestávky na kávu), prezentační materiály a osvědčení o absolvování dvoudenní akce.
Plné vstupné činí 5 790 Kč.
Zvýhodněné vstupné - studenti, lidé s PAS, jejich partneři, rodinní příslušníci a pečující osoby mají vstup za 2 895 Kč.
(50% sleva je určena jen fyzickým osobám, nelze uplatnit na IČ).
Těšíme se na osobní setkání v Praze!
Seznam přednášejících:
PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D. - je klinická psycholožka a metodická ředitelka Národního ústavu pro autismus (NAUTIS). Vystudovala klinickou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 2003 získala doktorát. V roce 2000 založila Asociaci pomáhající lidem s autismem (APLA), která se později transformovala do NAUTIS. Specializuje se na psychodiagnostiku osob s poruchou autistického spektra a poskytuje poradenskou podporu dětem, dospělým i jejich rodinám. Je autorkou odborných publikací, včetně monografií "Poruchy autistického spektra" a "Vývojová psychologie". V roce 2013 byla přijata do mezinárodní sítě sociálních inovátorů Ashoka. Je členkou několika odborných společností, včetně Psychiatrické společnosti při České lékařské společnosti JEP a Českého klubu skeptiků Sisyfos.
PhDr. Hynek Jůn, Ph.D. - odborný garant konference, speciální pedagog, kognitivně-behaviorální terapeut a supervizor, který se dlouhodobě věnuje podpoře lidí s poruchou autistického spektra (PAS) a mentálním postižením. Je spoluzakladatelem Národního ústavu pro autismus, z. ú. (NAUTIS), kde působí jako terapeut problémového chování. Ve své praxi se zaměřuje na eliminaci náročného chování, nácvik sociálních dovedností a podporu týmů v sociálních službách. Je autorem odborných knih, například „Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem“ a „Vztahy, intimita a sexualita lidí s mentálním handicapem nebo s autismem“. Působí také jako lektor a supervizor pro týmy pracující s lidmi s mentálním handicapem a/nebo autismem.
Věra Petlanová Zychová, DiS. - je zkušená lektorka a konzultantka v oblasti sociálních služeb, specializující se na podporu osob s mentálním a kombinovaným postižením. Vystudovala sociální práci a po studiích pracovala v denním stacionáři, kde získala bohaté zkušenosti z přímé práce s klienty i chodu sociálních služeb. Je certifikovanou konzultantkou Podpory pozitivního chování (PBS) a ve své práci se zaměřuje na témata sexuality a vztahů lidí se znevýhodněním, zejména u osob s poruchou autistického spektra. Je autorkou knihy "Jak na sexuální výchovu u dětí a dospívajících s PAS" a má zkušenosti s tvorbou metodických příruček, edukačních pomůcek a zaváděním práce se sexualitou v zařízeních sociálních služeb. Absolvovala zahraniční vzdělávání v oblasti sexuality a vztahů osob se znevýhodněním.
Mgr. Jaromíra Staňková, DiS. - je zkušená lektorka a konzultantka se specializací na poruchy autistického spektra (PAS) a podporu pozitivního chování (PBS). Vystudovala pedagogiku se zaměřením na sociální práci na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Během více než 26 let praxe působila v různých oblastech pomáhajících profesí, včetně sociálních služeb, školství a neziskových organizací. Získala zkušenosti jako vychovatelka, asistentka pedagoga, učitelka dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a lektorka vzdělávacích aktivit zaměřených na problematiku PAS. Její práce je inspirována osobní zkušeností s výchovou dítěte s PAS, což ji vedlo k založení aktivit a služeb pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra na Lanškrounsku. V roce 2014 obdržela cenu APLAUS za dlouhodobý přínos v oblasti péče o lidi s autismem. Od roku 2019 působí jako lektorka a konzultantka na volné noze, poskytující poradenské, konzultační a lektorské služby po celé České republice.
Mgr. Petra Jůnová - vystudovala magisterské studium speciální pedagogiky na pedagogické fakultě UHK. Po studiu pracovala několik let jako učitelka ve třídách pro děti s autismem. Od roku 2011 pracuje v NAUTIS jako poradkyně rané péče. Její hlavní náplní práce jsou výjezdy do rodin, supervize v mateřských školách a individuální nácviky s dětmi s PAS. Věnuje se přednáškové činnosti, vede besedy pro rodiče, podpůrné skupiny, podílí se na tvorbě metodických materiálů a článků týkajících se problematiky autismu.
Mgr. Oľga Rajecová, Slovensko - je zkušená léčebná pedagožka se specializací na podporu dětí s poruchou autistického spektra (PAS) a jejich rodin. Vystudovala léčebnou pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Od roku 2002 pracovala v různých zařízeních pro děti s PAS, včetně speciálních mateřských a základních škol. Od roku 2014 působí jako lektorka pro rodiče a odbornou veřejnost. V roce 2014 ukončila intenzivní mezinárodní 1 ½ roční výcvik v metodice ABA. Je akreditovanou supervizorkou v sociálních službách a absolvovala výcvik v metodě Positive Behavior Support (PBS) pod vedením Briana McDonalda. V současnosti pracuje pod supervizí PhDr. Hynka Jůna, Ph.D., a působí jako odborná konzultantka a lektorka v Radě pro poradenství v sociální práci.
Ema Turnerová - je studentkou Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se ve svém výzkumu zaměřila na tzv. „skleněné děti“ – zdravé sourozence osob s postižením. Pod záštitou své katedry a ve spolupráci s organizací NAUTIS realizovala průlomovou studii, která odhalila, že tito sourozenci často čelí vysoké míře stresu, úzkosti, pocitům odpovědnosti a nejistoty ohledně budoucnosti. Výsledky výzkumu zdůrazňují potřebu zaměřit se na zlepšení podpory pro sourozence osob s postižením, včetně psychologické pomoci, vzdělávacích programů a možností sdílení zkušeností .
Očekáváme potvrzení účasti i dalších zkušených přednášejících.
Těšit se můžete i na zajímavou přednášku společnosti Vodafone - představení aplikace ECHO (pro hledání ztracených dětí, která je propojená s Policií a při každém novém hledání aplikace upozorní všechny lidi v okolí).
Navážeme přednáškou o aplikaci Záchranka, (staženo 3,2 milion krát, lze si přivolat pomoc také neverbálně) a budeme pokračovat povídáním o situaci jako je převoz do nemocnice prostřednictvím Záchranné služby a věcí s tím souvisejících.
Probereme i téma Hospitalizace a všeobecné zdravotní péče, takže se opět můžete těšit na nabitý program plný zajímavých informací!
čtvrtek - pátek, 23. - 24. října 2025 - momentálně finalizujeme