Praktický úvod do Aplikované behaviorální analýzy
Detailní popis produktu
Stěžejním tématem tohoto kurzu je využití základních principů ABA, s důrazem na rozvoj funkční spontánní komunikace v prostředí mateřských škol. Kurz v sobě zahrnuje teoretickou i praktickou část, součástí kurzu je praktický nácvik vybraných postup učení, které zábavnou formou převádějí teorii do své účinné praxe.
👥 Pro koho je kurz určen: především pro pedagogy a asistenty pedagoga mateřských škol. Dále pak pro pracovníky rané péče, speciální pedagogy a rodiče dětí s PAS.
Program kurzu:
1. den 9:00 - 16:00
Teoretický úvod: co znamená ABA v praxi, co je jejím hlavním cílem, z čeho vychází, na čem staví a kdo ji a za jakých podmínek může poskytovat. Představení vybraných principů a postupů jako např. párování, sanitizace prostředí, jak si pohrát s principem saturace x deprivace při učení. Studium a rozbor materiálu „7 principů pro získání instruktážní kontroly“ a následná diskuze ve skupině. Představení ABA programu v rámci organizace NAUTIS.
2. den 9:00 - 14:00
Teoretické a praktické představení principu posílení a co jej ovlivňuje, verbálních operantů, nácvik mand, co to jsou prompty, s čím si pohrát při učení, aby bylo zábavné a efektivní. Nácvik sebeobsluhy formou techniky řetězení a tvarování, co to je problémové chování a jak na něj reagovat. Jak dítěti pomoci při začlenění se do MŠ, jak efektivně využít asistenta pedagoga.
🏠 Místo konání: Středisko ABA, V Holešovičkách 593/1A, Praha 8 182 00
📜 Akreditace: MPSV ČR, A2024/0206-SP/PC/PP
👩🏫 Lektorské zajištění: Mgr. Eva Gnanová, vedoucí ABA programu
Má vystudovanou speciální pedagogiku na Karlově univerzitě a od roku 2006 pracuje v NAUTIS. Nejprve pracovala s dospělými klienty na pozici vedoucí sociální rehabilitace. Po návratu z rodičovské dovolené nastoupila do Střediska včasné intervence a následně přešla do oddělení Aplikované behaviorální analýzy. Ta je pro ni ucelenou a vědecky podloženou technikou, která je velmi efektivní a prokazatelně navyšuje dovednosti ve všech oblastech vývoje dítěte. V ABA se snaží nadále vzdělávat a odměnou za to jsou ji pokroky a úsměvy dětí využívající služby NAUTIS.
Mgr. Lucie Schuma, BCaBA, supervizor ABA programu
Práci v organizaci NAUTIS začala v roce 2005 na pozici osobní asistentky volnočasových aktivit u dětí s PAS. Poté přešla do služby Sociální rehabilitace, kde se věnovala chráněnému bydlení, podporovanému zaměstnávání a nácvikům sociálních dovedností. V roce 2014 se vydala na studijní stáž do Anderson Center For Autism ve státě New York, kde jsem narazila na Aplikovanou Behaviorální Analýzu. Tento vědní obor, který se ve světě používá již několik desítek let a je efektivní nejen při práci s lidmi s autismem, ji natolik zaujal, že se mu od svého návratu do Čech prakticky i teoreticky věnuje neustále. Absolvovala online ABA studium na Florida Institut of Technology a sesbírala 1500 hodin supervidované praxe a ukončila studium certifikací BCaBA.