Diagnostika autismu: trénink v administraci a kódování metody ADOS 2 - únor 2025

Novinka
9 500 Kč
Skladem (>5 ks)

Poprvé v ČR - specializovaný kurz (trénink) mezinárodně certifikované trenérky  MUDr. Anety Kubranské, Ph.D.

Termín kurzu: 5. – 7. 2. 2025 

Popis kurzu:

ADOS 2 (Autism Diagnostic Observation Schedule, Second Edition) je testová metoda využívaná při diagnostice autismu. Jde o semistrukturovanou škálu, ve které administrátor hodnotí dovednosti a chování osoby především v oblastech komunikace, sociální interakce a představivosti podle přesně definovaných aktivit.

ADOS 2 je rozdělen do pěti modulů pro různé řečové úrovně a odlišný věk. Jednotlivé moduly jsou určeny pro batolata od 12 měsíců věku až po dospělost.

Modul - pro batolata od 12. do 30. měsíce věku.

Modul 1 - pro děti od 31. měsíce věku.

Modul 2 - pro děti mluvící ve větách.

Modul 3 - pro plynule mluvící děti do 12 až 16 let.

Modul 4 - pro plynule mluvící dospívající od 12 - 16 let do dospělosti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Lektorské zajištění: 

MUDr. Aneta Kubranská, Ph.D., (SR), Certifikovaná školitelka v ADOS-2 metodě (certifikát získala na Great Ormond Street Hospital for Children v Londýně, Velká Británie). Pracovala jako odborná asistentka a pracovnice výzkumu ve Fyziologickém ústavu v Akademickém centru výzkumu autismu (ACVA) na LF UK v Bratislavě. Věnuje se vzdělávání odborníků v oblasti autismu a poradenské činnosti pro lidi s PAS a jejich rodiny.

PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D., psycholožka ve zdravotnictví, metodická ředitelka a zakladatelka NAUTIS, z. ú., absolventka školení v administraci ADOS metody na klinické a výzkumné úrovni (certifikát získala na University of Michigan, USA). ADOS používá pravidelně v klinické praxi, diagnostikou autismu se zabývá mnoho let.

Zažádáno o akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR.

Místo konáníStředisko vzdělávání NAUTIS, Závěrka 2369/14, 160 00 Praha 6 

Pro koho je kurz určený:

- pro odborné pracovníky, kteří se zabývají diferenciální diagnostikou autismu, ať už na úrovni screeningové nebo na úrovni stanovování klinické diagnózy. Obvykle jde o psychiatry, psychology, logopedy a speciální pedagogy. Účastníci by měli mít vhled do problematiky poruch autistického spektra, měli by být seznámeni s diagnostickými kritérii a setkávat se s dětmi nebo dospělými s autismem v praxi.

Cílem kurzu je naučit se pracovat se všemi moduly a pomůckami k tomu určenými. Součástí kurzu je prezentace videonahrávek administrace všech modulů, samostatné kódování, diskuse týkající se zachycených projevů a přidělených kódů a zpětná vazba ve formě kódů, které byly stanoveny na základě konsensu dvou certifikovaných administrátorů. Účastníci kurzu dostanou záznamové sešity ke všem modulům, příručka a testovací sada bude k dispozici k nahlédnutí.

Jde o školení vedené certifikovanou školitelkou v souladu s mezinárodními standardy.

PROGRAM KURZU:  

1. den – 9:00 - 17:30 hodin
dopoledne: úvod do testové metody ADOS 2; teoretický úvod Modul 1.
odpoledne: prezentace videonahrávky Modulu 1, kódování videa, diskuse, stanovení reliability s podporou.

2. den – 8:30 - 17:30 hodin
dopoledne: teoretický úvod Modul 2, prezentace videonahrávky Modulu 2, kódování videa, diskuse, stanovení reliability s podporou.
odpoledne: teoretický úvod Modul 3 a 4, prezentace videonahrávky Modulu 3, kódování videa, diskuse, stanovení reliability s podporou.

3. den – 8:30 - 17:00 hodin
dopoledne: prezentace videonahrávky Modulu 4, kódování videa, diskuse, stanovení reliability s podporou. Teoretický úvod Modul batole, prezentace videonahrávky Modul batole.
odpoledne: kódování videa, diskuse, stanovení reliability s podporou. Použití ADOS 2 v klinické praxi.

Po skončení kurzu dostanou účastníci možnost ohodnotit individuálně dvě videa. Na výsledky skórování obdrží zpětnou vazbu s výpočtem dosažené reliability.

Náročnost kurzu:

- intenzivních 26 hodin přednášek spojených s aktivní diskusí, sledování videoprezentací s nácvikem samostatného kódování.

Absolventi kurzu obdrží Osvědčení o absolvování kurzu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: